Blog

3 tipy ako zabrániť zahmlievaniu okuliarov pri nosení rúška

Zdieľať na

Či už nosíte rúško, aby ste sa chránili pred vírusmi, alebo ste povinní ich nosiť v práci, často sa stáva, že akonáhle si rúškom zakryjete nos a ústa, vaše okuliarové šošovky sa okamžite zahmlia. Pre niekoho je to možno menší problém, ale nebezpečné je to hlavne pre tých, ktorí sú závislí na svojom videní, vykonávajú riskantné úlohy doma alebo v práci. Čo môžete urobiť pre to, aby ste zabránili zahmlievaniu okuliarov pri nosení rúška?

Tu je niekoľko tipov a riešení, ktoré vám pomôžu žiť život bez zahmlených okuliarov

Ale najprv...Prečo sa vám zahmlievajú okuliare?

Tí, ktorí nosia okuliare to vlastne dobre poznajú, keď sa okuliare zahmlia počas jednoduchých a bežných činností ako je popíjanie šálky kávy, cvičenie v telocvični alebo vyjsť von za chladného a zasneženého počasia.

Aká je teda veda za týmto javom? Jednoducho povedané, na okuliarových šošovkách dochádza ku kondenzácii, keď teplý vzduch dopadne na studený povrch okuliarových šošoviek a zmení sa na malé kvapky vody, čím vytvorí tenký film, ktorý vidíte ako hmlu.

To isté sa stane pri nosení rúška. Váš teplý dych uniká cez masku, zasiahne vaše šošovky a spôsobí, že okuliare sa zahmlia. Okrem nepríjemnej frustrácie môžu byť zahmlené okuliare nebezpečné, najmä pre tých, ktorí obsluhujú ťažké stroje a pracujú na pracovných miestach, ktoré si vyžadujú vždy jasné videnie, ako napríklad tí, ktorí ako prví reagujú na núdzové situácie.

muž s brýlemi a rouškou

Čo teda môžete urobiť pre to, aby sa vám okuliare nezahmlievali a vaše okuliarové šošovky boli stále číre?

Existuje niekoľko trikov, vďaka ktorým sa vyhnete zahmleniu počas cvičenia, keď pracujete alebo len žijete život s rúškom.

1. Uistite sa, že máte rúško správne nasadené

Najlepší spôsob, ako chrániť okuliare pred zahmlievaním je obmedziť množstvo teplého vzduchu, ktorý sa dostane k okuliarovým šošovkám, čo znamená, že sa rúško musí pohodlne prispôsobiť pozdĺž okraja, ktorý vedie cez koreň nosa. Na to, aby ste to dosiahli si zaobstarajte rúška s nosným mostíkom alebo také, ktoré si môžete prispôsobiť tak, aby vyhovovali vašej tvári. Ak ste sa rozhodli vyrobiť si vlastné rúško, v časti, kde sa rúško dotýka koreňa nosa, vytvorte tunel na pretiahnutie drôtu na lepšie uchytenie k nosu.

2. Umyte si okuliare mydlom a vodou

Tento trik na odhmlenie často používajú lekári v pohotovosti a vychádzajú z článku publikovaného v lekárskom časopise Annals of Royal College of Chirurgov v Anglicku (1). Skladá sa z umývania okuliarov mydlovou vodou, otrasení prebytku a nakoniec z umožnenia zaschnutia šošoviek na vzduchu. Prečo je to efektívne? Zmes mydla a vody zanecháva film, ktorý pôsobí ako hmla. Ak máte na šošovkách špeciálnu povrchovú úpravu, poraďte sa s optikom, aby ste si okuliare nepoškodili.

3. Použite svoje okuliare na utesnenie hornej časti rúška

Môžete tiež skúsiť pritlačiť okuliare na nos a používať ich na utesnenie a tvarovanie rúška k tvári.  Jediné, čo musíte urobiť, je položiť okuliare na vrch materiálu, ktorý zakrýva nos. Skúste pohnúť hlavou a uistite sa, že sa vaše okuliare neposunuli. Tento jednoduchý trik by mal zabrániť úniku vzduchu cez hornú časť rúška a tak zabrániť zahmleniu vašich okuliarových šošoviek.

Žena v okuliaroch s rúškou

Optifog: videnie bez zahmlených okuliarov pre nový spôsob života

Aj keď tieto malé triky vám môžu pomôcť obmedziť zahmlievanie okuliarov, nie sú 100% účinné a musíte ich dlhodobo dodržiavať. Výber okuliarových šošoviek s vrstvou proti zahmlievaniu – ako je systém Optifog spoločnosti Essilor – je trvalejším a praktickejším riešením ako si užiť videnie bez zahmlievania – pre nový spôsob života.

Ako ale funguje systém Optifog? Šošovky Optifog sú vybavené vrchnými vrstvami proti zahmlievaniu a sú dodávané so špeciálnou handričkou s molekulami proti zahmlievaniu. Používanie je veľmi jednoduché: všetko, čo musíte urobiť, je utrieť okuliare zvyčajným spôsobom pomocou Optifog handričky a aktivovať tak vlastnosti okuliarových šošoviek proti zahmlievaniu. Týmto spôsobom sa kvapky, ktoré by zvyčajne bránili videniu, šírili rovnomerne cez šošovku v neviditeľnej vrstve bez zahmlenia. Okrem toho ponúkajú okuliarové šošovky Optifog ochranu proti odrazom, poškriabaniu a UV lúčom a poskytujú neustále voľný výhľad.

Systém Optifog je spoľahlivý v každej situácii, dokonca aj v extrémnych podmienkach. Zatiaľ čo väčšine prémiovým šošovkám na trhu trvá odhmlenie viac ako 5 minút, keď sú vystavené teplotám medzi 0 ° - 23 ° C, a viac než 1 minútu, keď sú vystavené teplote 52 ° C na 15 sekúnd: Okuliarovým šošovkám Optifog trvá menej ako sekundu, kým sa zahmlenie eliminuje za obidvoch podmienok. Je to tak rýchlo, že si ani nestihnete všimnúť, že sa vám okuliare zahmlievajú, čo vám umožní žiť nový dynamický a bezstarostný život s rúškom.

Chcete sa dozvedieť viac o Optifog? Opýtajte sa odborníkov na www.nájdioptiku.sk

(1) Annals of the Royal College of Surgeons of England : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3293317/

(2) Base: All Optifog Smart Textile wearers n=93/93 - % of positive evaluations about overall satisfaction - In-Life wearers test conducted by a 3rd independent party (France) – 2013

(3) Base: All Optifog Smart Textile wearers n=93/93 – In-life wearers test conducted by a 3rd independant party (France) – 2013

(4) Ipsos – Optifog pilot in Portugal – April/June 2013 – 19 ECPs selling the new Optifog System