Blog

Koronavírus: Akú úlohu zohrávajú naše oči pri jeho šírení?

Zdieľať na

Oční lekári a odborníci na zdravie sa zhodujú, že naše oči môžu hrať dôležitú úlohu pri šírení a prevencii nového koronavírusu šíriaceho sa aktuálne po celom svete. Na prenos vírusu sú najcitlivejšie sliznice (membrány, ktoré lemujú dutiny v tele). Aby ste znížili riziko nakazenia sa koronavírusom, nedotýkajte sa očí, nosa a rúk neumytými rukami. Aby sa predišlo nevedomej infekcii koronavírusom od iných, vláda vyzýva ľudí k noseniu rúšok na verejnosti. Rúško na tvár môže obmedziť šírenie koronavírusu u ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky. Dr. Deborah Birx, koordinátorka reakcie na koronavírus Bieleho domu v USA, však poukázala na to, že rúško na tvár nechráni vaše oči.

Vzťah medzi prenosom koronavírusu a vašimi očami je komplikovaný

Hovorí sa, že koronavírus sa šíri z človeka na človeka hlavne prostredníctvom vzduchom prenášaných „respiračných kvapôčok“, ktoré vznikajú, keď niekto kašle alebo kýcha, podobne ako sa šíri vírus chrípky. Tieto kvapôčky môžu pristávať v ústach alebo v nosoch ľudí, ktorí sú v blízkosti nakazeného, a môžu byť vdychnuté do pľúc.

Tieto kvapôčky sa tiež môžu rozptýliť do vašich očí, keď sa dotknete tváre a potom si oči pretriete rukami.

Lekárski odborníci si nie sú úplne istí, či sa niekto môže nakaziť týmto vírusom tak, že sa dotkne povrchu alebo predmetu, napríklad stola alebo kľučky, ktorý má na sebe koronavírus a potom sa dotkne úst, nosa alebo prípadne očí. To je dôvod, prečo Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dôkladné umývanie rúk po dobu 20 sekúnd alebo dlhšie teplou vodou a mydlom.

Doktor v Pekingu je presvedčený, že COVID-19 získal práve prenosom očami

Respiračný špecialista Pekingskej univerzity Wang Guangfa verí, že sa nakazil koronavírusom spôsobujúcim COVID-19, zatiaľ čo pri liečbe pacientov na čínskych zdravotníckych klinikách nemal ochranu očí. Lekárski úradníci však tvrdia, že hoci to možné je, je to málo pravdepodobné.

Wang tvrdil, že jeho ľavé oko sa neskôr zapálilo, nasledovala horúčka a nahromadenie hlienu v nose a krku. Následne mu bol diagnostikovaný nový koronavírus.

Podľa časopisu South China Morning Post si Wang myslí, že vírus sa dostal do jeho ľavého oka, pretože nemal ochranné okuliare.

Jan Evans Patterson, profesor medicíny a patológie na oddelení infekčných chorôb Long School of Medicine v UT Health San Antonio, potvrdzuje, že by sa takýto scenár mohol skutočne udiať. V prípade Dr. Wanga tvrdí, že dychové kvapky infikovanej osoby sa mohli dostať do jeho očí a ďalších slizníc.

Vo všeobecnosti však prenos COVID-19 prichádza s toľkými neznámymi, že je „prípustné, ale nepravdepodobné“, že by sa prenos vírusu stal prostredníctvom kontaktu ruky s okom, hovorí Dr. Stephen Thomas, vedúci infekčných chorôb na SUNY Upstate Medical University v Syrakúzach, New York.

Okuliare môžu poskytovať určitú ochranu pred prenosom koronavírusov

Americká oftalmologická akadémia odporúča nositeľom kontaktných šošoviek dočasne prechod na okuliare, aby sa znížilo riziko nákazy vírusom, ktorý spôsobuje COVID-19, respiračné ochorenie, ktoré môže byť smrteľné.

Nositelia kontaktných šošoviek sa ich očí dotýkajú častejšie ako užívatelia klasických okuliarov.

Americká optometrická asociácia však tvrdí, že kontaktné šošovky sú bezpečné, pokiaľ užívateľ dodržiava pokyny pre starostlivosť o šošovky.

Klasické a slnečné okuliare neponúkajú úplnú bariéru proti dychovým kvapkám rozprášeným vaším smerom. Bezpečnostné okuliare, ktoré chránia inak odhalené bočné strany a oblasť okolo očí, môžu poskytovať lepšiu ochranu.

WHO konkrétne odporúča ochranné okuliare pre ľudí, ktorí budú pravidelne poskytovať starostlivosť ľuďom s COVID-19.

Koronavírus a konjunktivitída

Pacienti, ktorí sa dostali do kontaktu s novým koronavírusom, môžu mať očné príznaky.

Konjunktivitída je zápal spojovky. Často sa označuje ako „ružové oko“. Konjunktivitída sa často prejavuje ako zapálené, červené, „mokré a plačivé“ oko.

Je známe, že vírusová konjunktivitída je spojená s infekciami horných dýchacích ciest (prechladnutie, chrípka atď.) A môže byť príznakom vírusu COVID-19. Nedávna štúdia nemocníc v Číne, uverejnená v New England Journal of Medicine, zistila „konjunkciu spojoviek“ alebo červené zapálené oči u deviatich z 1 099 pacientov (0,8%) s potvrdenou diagnózou koronavírusu.

Štúdia v The Journal of Medical Virology na 30 pacientoch hospitalizovaných pre COVID-19 odhalila iba jedného pacienta s diagnostikovanou konjunktivitídou. Na základe týchto informácií je výskyt konjunktivitídy relatívne nízky. Navyše, podľa novej štúdie publikovanej v oftalmológii je riziko prenosu nového koronavírusu pomocou sĺz taktiež nízke. Vedci testovali vzorky sĺz odobratých pacientom s COVID-19 v Singapure.

Autor: John Egan, editor: Valerie Kattouf, OD, FAAO, preklad: Essilor Slovakia